Njė Komb
Njė Atdhe
Njė Gjuhė
Njė Flamur

LISTAT PARAPRAKE

Shkurt - Mars 2015

Listat publikohen nga: Komisioni qeveritar pėr njohjen dhe verifikimin e statusit tė dėshmorit tė kombit, invalidit , veteranit, pjesėtarit dhe tė internuarit tė UĒK-sė. Organizata e Veteranėve tė Luftės, pėrveē nė shpėrndarjen e aplikacioneve, nuk ka marė pjesė nė verifikim.
ZONA OPERATIVE E PASHTRIKUT
ZONA OPERATIVE E SHALĖS
ZONA OPERATIVE E LLAPIT
ZONA OPERATIVE E NERODIMES
ZONA OPERATIVE E KARADAKUT
Ankesat bėhen nė Komisionin pėr Ankesa, nė Ndėrtesėn e Qeverisė.
FORMULARI pėr ANKESA
Prononcim nga Kryetari (u.d.) Smajl Elezaj

Prishtinė 10 mars 2015

Tė nderuar bashkluftėtarė
Komisioni Verifikues, po e kryen punėn e vet me ndershmėri e pėrkushtim tė plotė. Vonesa nė publikimin e listave ėshtė cėshtje teknike. Komisioni nuk ėshtė i ndikuar nga askush, e mė sė paku nga i ashtuquajturi Kėshilli i Xhevdet Qeriqit me kompani. Me lojėrat e kėtij "kėshilli", jemi mėsuar tani dhe fjalėt e tyre boshe nuk na bėjnė pėrshtypje. E fundit ishte, se pasi mėsuan qė ėshtė nė pėrgaditje tė publikohet Zona e Dukagjinit, tė njėjtit u kėrcėnuan me protesta nėse nuk do tė publikohet. Pėr ne, kjo ėshtė tepėr qesharake.
I ashtuquajturi "kėshill" ėshtė vetėm njė grup njerėzish tė politizuar tejskajshėm, herė nga njė parti politike e herė nga tjetra dhe si i tillė nuk ka asnjė ndikim nė asnjė proces nė Kosovė.
Nė anėn tjetėr ne i inkurajojmė tė gjithė tė pakėnaqurit, qė tė drejtohen nė Komisionin pėr Ankesa (qė gjendet nė ndėrtesėn e Qeverisė) qė me shkrim tė paraqesin ankesat e tyre.
Edhepse si Organizatė nuk kemi marė pjesė ne verifikim, ne kemi vėzhguar punėn nė vazhdimėsi dhe falenderojmė tė gjithė komandantėt e njėsiteve si dhe sekretarinė e Komisionit, qė po bėjnė punė sa tė shenjtė aq dhe tė mundimshme.
Tani mė shumica e zonave kanė publikuar listat paraprake, me radhė e kemi Zonėn e Dukagjinit, e nuk do tė vonojnė as 2 zonat e tjera, e Drenicės dhe e Pashtrikut.
Ky ėshtė proces shumė i ndjeshėm dhe i rėndėsishėm pėr tė gjithė ne, e detyra jonė si veteranė ėshtė tė presim me durim, si dhe tė ankohemi pėr ndonjė pakėnaqėsi tė mundshme nė Komisionin pėr Ankesa. Nė anėn tjetėr, cdo tentim pėr tė bėrė presion, vetėm do e shtyej publikimin e listave.
Me respekt, Smajl Elezaj
REAGIM

Prishtinė 5 mars 2015

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ėshtė indinjuar dhe ofenduar, pėr mos intonimin e hymnit kombėtar, nė manifestimin qė e hapi Epopenė e UĒK-sė, nė kazermėn “Adem Jashari”.
Konsiderojmė qė kjo shmangie nga skenari, edhe nėse nuk ka qenė e qėllimshme, ėshtė skandaloze dhe ofenduese. Dėshmorėt kanė luftuar dhe rėnė me flamurin dhe hymnin kombėtar dhe ēdo tentim pėr tjetėrsimin e historisė, nuk i shėrben ardhmėrisė sė kombit tonė.
Gjithashtu, gjatė kontributin tonė nė Kėshillin Organizues tė Epopesė, ne kemi propozuar qė nė Akademinė solemne tė 6 marsit, tė paraqitet njė prej akademikėve autoritativ dhe me aktivitet tė qartė kombėtar siē janė Rexhep Qosja ose Agim Vinca. Personi qė ėshtė propozuar tė paraqitet, Jusuf Buxhovi, pėr ne ėshtė i papranueshėm, pėr shkak tė kaluarės sė tij jo tė lavdishme. Kėrkojmė qė edhe ky gabim tė pėrmirėsohet.
Pėr hirė tė mbarėvajtjes sė aktiviteteve tė mėtutjeshme tė Epopesė, kėrkojmė nga tė gjithė pėrgjegjėsit, qė tė jenė tė kujdesshėm e tė mos pėrsėrisin gabime tė tilla. Pėrndryshe, do tė detyrohemi tė tėrhiqemi nga pjesėmarrja nė aktivitetet e Epopesė.
Prishtinė 5 mars 2015
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
Manifestimi: Epopeja e UĒK-sė

Prishtinė 4 mars 2015


E enjte 5 mars: ora 11:00 parakalimi i FSK-sė, nė kazermėn Adem Jashari Prishtinė
E premte 6 mars: ora 10:00 homazhe nė kompleksin memorial tė UĒK-sė nė Prekaz
Ora 18:00 Akademia solemne nė Sallėn e Kuqe nė Prishtinė
E shtunė 7 mars: ora 18:00 Manifestimi Nata e Zjarreve (ndezja e zjarrit nė Prekaz dhe koncerti festiv nė Skenderaj)
Reagim kundėr dekorimeve tė presidentit Nishani

Prishtinė 19 shkurt 2015

Mė 16 shkurt 2015, nė njė ceremoni zyrtare tė organizuar nė “Pallatin e Brigadave” nė Tiranė, me rastin e 7 vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės, Presidenti i Shqipėrisė Bujar Nishani, dekoroi nėntėmbėdhjetė figura nga Kosova me motivacion si “persona me kontribute nė luftėn pėr ēlirim dhe pavarėsi tė Kosovės, me rastin e 7-vjetorit tė Pavarėsisė”.
Si Organizatė e Veteranėve tė Luftės e UĒK-sė, shprehim pakėnaqėsinė dhe indinjatėn tonė lidhur me kėto dekorime, tė bėra nė kėtė datė historike, pasi qė implikimet politike nė dhėnien e kėtyre dekoratave janė tė mėdha dhe shumė tendencioze.
Pa u ndalur nė emra tė pėrveēėm tė tė dekoruarve, ia kujtojmė Presidentit Nishani, se vija politike paqėsore e konkretisht bartėsi i saj, Njeriu i Velanisė, asnjėherė pėr tė gjallė tė tij, nė asnjė fazė tė luftės pėr liri as pas saj, nuk e ka njohur as nuk e ka pranuar Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės. Madje, e ka quajtur “dorė e zgjatur e Serbisė”. Njė gjė tė tillė e ka bėrė publikisht nė janar tė vitit 1997, kur krahas kėsaj nė njė konferencė pėr shtyp tė mbajtur nė Prishtinė ka kėrkuar edhe ardhjen e Interpolit pėr tė zbuluar aksionet e armatosura qė po i kryente UĒK-ja kundėr forcave policore e ushtarake serbe. Si rezultat i kėsaj thirrjeje, brenda dy javėsh, policia serbe burgosi mbi 100 tė rinj e tė reja shqiptare, nė mesin e tyre u burgosėn dhe u vranė edhe disa prej krerėve drejtues tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Po ashtu, kur ndodhi Epopeja e Prekazit, nė mars tė vitit 1998, kur komandanti legjendar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės u sakrifikua me tėrė familjen dhe lagjen Jashari, mbi pesėdhjetė veta, ndonėse Drenica po digjej nė flakė, Njeriu i Velanisė nuk e pa tė arsyeshme tė shpallė gjendjen e jashtėzakonshme, pėr mė tepėr i mbajti “zgjedhjet e lira” nė Kosovė, sikur tė mos kishte ndodhur asgjė! Edhe pas pėrfundimit tė luftės, tė cilėn e fitoi Ushtria Ēlirimtare e Kosovės me pėrkrahjen e aleatėve tė NATO-s nė krye me SHBA-tė, Njeriu i Velanisė asnjėherė pėr tė gjallė tė tij nuk e mori guximin tė shkojė nė Prekaz pėr tė nderuar sakrificėn e Familjes Jashari, as tė asnjė pjesėtari tė UĒK-sė nė mbarė Kosovėn.
Gjithashtu edhe bashkėpartiaku juaj prej nga vini, Sali Berisha, nuk ėshtė prapa nė kėtė drejtim. Janė skandaloze veprimet e tij kundėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė nė territorin e Shtetit Shqiptar, derisa nė krye tė tij ishte Sali Berisha, ku pėrveē tjerash edhe i arrestoi e mbajti ne burgje, Komandantin Legjendar Adem Jashari dhe Heroin e madh tė luftės sė UĒK-sė Komandant Zahir Pajazitin. Madje stafi mė i ngushtė i Berishės, ku bėjnė pjesė edhe anėtarė tė ngushtė tė familjes sė tij, pėr vite tė tėra mblodhėn materiale kundėr UĒK-sė me qėllim tė komprometimit dhe shkatėrrimit tė strukturave tė UĒK-sė qė arritėn ta mbijetojnė luftėn.
Ėshtė e ulėt qė Presidenti i Shtetit Amė, si personalitet qė pėrfaqėson frymėn e unitetit tė kombit, tė bėjė veprime tė instrumentalizuara dhe tė keqpėrdorė pozitėn e tė parit tė shtetit tė futė pėrēarje brenda shqiptarėve.
Prishtinė 19 shkurt 2015
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
Xhavit Dauti zgjedhet Nėnkryetar i OVL tė UĒK-sė

Prishtinė 28 janar 2015

Sot nė mbledhjen e Kryesisė sė OVL tė UĒK-sė, u zgjodh Nėnkryetari i ri i Organizatės. Nė kėtė post, u zgjodh Xhavit Dauti nga Shtupeli i Klinės.
z.Dauti me profesion ėshtė jurist i diplomuar. Gjatė luftės ēlirimtare ka shėrbyer nė Brigadėn 112 "Arben Haliti".
Xhavit Dauti ka vepruar nė OVL tė UĒK-sė qė nga themelimi, si nė Degėn e Klinės ashtu edhe nė nivelin qendror.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 26 janar 2015

Duke analizuar protestėn e quajtur ‘‘gjithėpopullore’’, Shoqatat e dala nga Lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės lėshojnė kėtė
K o m u n i k a t ė
Anėtarėsia e gjerė e Shoqatave tė dala nga Lufta e UĒK-sė ishin pjesėmarrės tė protestės sė organizuar mė 24 janar 2015 nga disa subjekte politike dhe nga disa shoqata tė shoqėrisė civile. Pjesėmarrja jonė kishte tė bėjė me mbėshtetjen e disa kėrkesave elementare, qė nėnkuptojnė nėpėrkėmbjen e lirisė sė fituar me gjakun e Dėshmorėve tė Kombit, qoftė nga individė tė qeverisė aktuale, qoftė edhe me disa veprime tė Kuvendit tė Kosovės, sidomos me veprimet lidhur me statusin e Trepēės.
Por, duke parė se si po politizohej protesta, duke parė se si po partizohej protesta dhe rrjedha e saj, atėherė u bė e qartė se Shoqatat e dala nga Lufta e UĒK-sė, mė nuk e kishin vendin nė njė protestė tė tillė. Sepse, jemi kundėr ēdo politizimi tė protestave tė tilla, ku cilėsori kryesor do tė duhej tė ishte ruajtja e dinjitetit tė lirisė sonė, si dhe ruajtje e pasurisė sė Kosovės, e jo lufta partiake dhe politike, ku shahet njė subjekt dhe lavdėrohet njė subjekt tjetėr politik.
Po ashtu, organizatorėt e kėsaj proteste do tė duhej tė na jepnin njė pėrgjigje tė qartė dhe pa politizime tė panevojshme, se kush ishin ata pjesėmarrės nė protestė qė ngrehnin tre gishta, qė na rikujtonte simbolet e njohura sllave, sidomos nė ngjarjet kundėr shqiptarėve, qė pėrfunduan me Luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Pra ato simbole nga Kosova nuk i kishte larguar politika e ditės nė Kosovėn e asaj kohe, por Lufta e UĒK-sė.
Mė tutje, Shoqatat e dala nga Lufta e UĒK-sė, edhe pjesėmarrėsit e kėsaj proteste, tė datės 24 janar 2015, shprehin qėndrimin e tyre kundėr vandalizmit qė mori pėrmasa rrugaēėrie nė atė protestė, kundėr objekteve dhe pasurisė sonė, qoftė asaj shtetėrore, qoftė asaj private.
Kėto dhe elementė tė tjerė tė mėnyrės sė manifestimit nė kėtė protestė, bėn qė tė distancohemi nga veprime tė kėtilla tė organizatorėve tė protestės, kushdo qofshin ata.
Andaj duke u bazuar nė kėto ne ju bėjmė thirrje gjithė anėtarėsisė tonė qė tė mos i pėrgjigjen thirrjes pėr protestėn e nesėrme dhe poashtu njoftojmė gjithė opinionin se ne nuk do te bėhemi argat tė partive politike pėr tė arritur qėllimet e tyre qoftė edhe tė dhunshme qė tė vijne ne pushtet, e tė cilat dėshirojnė t’i keqpėrdorin pakėnaqėsitė e arsyeshme tė qytetarėve tė Kosovės dhe tė drejtėn e tyre qė nė mėnyrė paqėsore t’i shprehin pakėnaqėsitė pėrmes protestave paqėsore.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 24 janar 2015

Shoqatat e dalura nga lufta e UĒK-sė kanė mbėshtetur protestėn e sotme, me motivet mė tė sinqerta, duke e konsideruar si njė protestė pėr tė mirėn e pėrgjithshme si dhe duke besuar nė sinqeritetin e organizatorėve. Mbrojtja e pasurive tė Kosovės si dhe dėnimi i deklaratave shoveniste nga ana e njė ministri serb tė Qeverisė sė Kosovės, ishin qėllimet pėr tė marė pjesė nė protestėn e sotme. Kėshtu besojmė se edhe qytetarėt qė morėn pjesė, kishin sinqeritetin mė tė madh pėr protestė dinjitoze, e assesi prirjen pėr dhunė tė panevojshme.
Ne dėnojmė ashpėr politizimin e protestės e cila do tė duhej tė ishte gjithėpopullore, si dhe dėnojmė sulmet qė u bėn ndaj policisė dhe ndėrtesės sė Qeverisė. Gjithashtu, dėnojmė ashpėr tė gjithė ata qė tensionuan situatėn, luajtėn me ndjenjat e sinqerta tė qytetarėve, duke e shndėrruar protestėn nė tė kundėrtėn e qėllimit tė saj. Pėrderisa qytetarėt u tubuan pėr mbrojtjen e pasurive tė Kosovės, kahja politike dhe huliganiste qė iu dha protestės, prodhoi tė kundėrtėn: u demoluan ndėrtesat e institucioneve tė Kosovės dhe objektet afariste, si dhe u lėnduan ata qė kujdesen pėr sigurinė tonė.
Shoqatat e dalura nga Lufta e UĒK-sė, do tė pėrkrahin tė gjitha protestat paqėsore pėr tė mirėn e pėrgjithshme, e assesi protestat vandaliste ku dėmtohen pronat publike dhe tė qytetarėve.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
Prishtinė 24 janar 2015
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 22 janar 2015


Shoqatat e dalura nga lufta e UĒK-sė mbėshtesin grevėn e minatorėve tė “Trepēės”, duke konsideruar qė kėrkesat e tyre janė tė drejta. “Trepēa” ėshtė e Kosovės, ėshtė pasuri e tėrė popullit tė saj dhe asnjė pazar qė bėhet me pasurinė e Kosovės, ėshtė i papranueshėm. Ne ju bėjmė thirrje institucioneve tė Kosovės, qė kėtė ēėshtje ta zgjedhin nė interes tė Kosovės dhe minatorėve.
Gjithashtu, pėrkrahim protestėn e organizuar tė shtunėn me 24 janar 2015 ora 14, me moton “Jabllanoviq jashtė, Trepēa ėshtė e jona”. Ju bėjmė thirrje antarėsisė sonė dhe tė gjithė qytetarėve, qė tė marrin pjesė masovikisht.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
Prishtinė 22 janar 2015
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 19 janar 2015

Shoqatat e dalura nga lufta e UĒK-sė mbėshtesin marshin e organizuar nga Parlamentit Studentor, pėrkrahur nga stafi akademik dhe administrativ i UP-sė, por dhe do tė jenė pjesė e kėsaj proteste kundėr deklaratave fashiste tė Jabllanoviqit. Ju bėjmė thirrje anėtarėve tonė qė tė marrin pjesė sa mė masovikisht, duke kundėrshtuar fuqishėm tė gjithė ata tė cilėt fyejnė shtresat mė tė ndjeshme tė kombit.
Duke protestuar kundėr fyerjve qė i bėjnė popullit, krimineli dhe kriminelet e tjerė, kemi obligim moral njerėzor dhe kombėtar qe t’ju tregojmė se Kosova ėshtė shtet i pavarur dhe sovran dhe pėr tė tillėt nuk ka vend.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 13 janar 2015

Kryesia e Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, nė mbledhjen e rregullt tė mbajtur sot me 13 janar 2015, shqyrtoi mes tjerash mosregjistrimin e studentėve tė kategorive tė dalura nga Lufta e UĒK-sė. Kryesia ka marė vendim qė tė padis nė gjykatė Rektorin e UP-sė, pėr mosrespektim tė Memorandumit, gjatė kohės sa ai ishte nė fuqi. Prishja e njėanshme e Memorandumit nga Rektori, vlen pėr vitin e ardhshėm akademik, e assesi pėr vitin akademik 2014/15, kur Memorandumi ishte nė fuqi.
Duke e konsideruar kėtė akt si shumė tė papėrgjegjshėm si dhe tallje me Organizatat si palė nėnshkruese dhe studentėt qė ka shumė muaj qė kanė filluar tė ndjekin studimet, padia nė gjykatė ėshtė e domosdoshme. Ne si Organizatė, kemi kryer tė gjitha obligimet sipas Memorandumit, proces mjaft i vėshtirė dhe delikat, njėkohėsisht organet kompetente ftohen qė tė kontrollojnė e verifikojnė listėn tonė, pėr saktėsinė e tė cilės ne japim pėrgjegjėsi tė plotė.
Prishtinė 13 janar 2015
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
Shėnohet Dita e Veteranit

Prekaz, Prishtinė 30 dhjetor 2014- Homazhet ne Kompleksin Memorial ne Prekaz
- Vizita te Familja Jashari
- Shperndarja e mirenjohjeve nė njė koktej rasti nė Prishtinė
1.Prof Ibrahim Gashi ish rektor i UP-se (pėr kontributin e tij nė arsimimin e veteranėve dhe fėmijėve tė tyre)
2.Gazetes Epoka e Re dhe portalit Telegrafi (pėr pėrkrahje tė vazhdueshme mediale)
3.Spitalit te Pergjithshem Rezonanca dhe Spitalit Medicine (pėr pėrkrahjen e vazhdueshme dhe trajtimin e veteranėve me shėrbime mjekėsore) 4.Kompanise Kujtesa (pėr mbėshtetje teknike dhėnė OVL tė UĒK-sė)
- Shperndarja e medaleve dhe mirenjohjeve

1.Radio Kosova e Lirė (pėr mbrojtjen e vlerave tė luftės)
2.Muharrem Xhemajli (pėr kontributin shumėvjeqar nė afirmimin e vlerave tė luftės)
3.Faik Fazliu (pėr kontributin shumėvjeqar nė afirmimin e vlerave tė luftės)
4.Sherif Krasniqi (pėr kontributin shumėvjeqar nė afirmimin e vlerave tė luftės)
5.Prof.Dr. Fehmi Baftiu Post Mortum (pėr kontributin shumėvjeqar nė OVL tė UĒK-sė)
6.Mursel Osmani Post Mortum (pėr kontributin shumėvjeqar nė OVL tė UĒK-sė)
7.Ejup Runjeva Post Mortum (pėr kontributin shumėvjeqar nė OVL tė UĒK-sė)
8.Ilaz Ceka Post Mortum (pėr kontributin shumėvjeqar nė OVL tė UĒK-sė)
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 26 dhjetor 2014

Edhe pse e drejta ligjore ishte nė anėn tonė, dhe pėr zbatimin e saj morėm premtime nga organe tė ndryshme, ēėshtja e regjistrimit tė studentėve tė kategorive tė dalura nga Lufta e UĒK-sė, tani ka mbetur nė duart e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Me anė tė kėsaj komunikate, qė ne besojmė se do tė jetė e fundit pėr kėtė ēėshtje; SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė, njoftojnė mbarė opinionin se ndjehen tė fyer dhe tė injoruar, ndėrsa aplikantėt pėr studentė, ndjehen tė shqetėsuar dhe nė depresion, pėr shkak tė luftės mediale, e cila filloi me shpifje dhe pėrfundoi me tentim pėr njollosjen e vlerave tė luftės.
Duke pritur tani, njė vendim pozitiv nga Qeveria, pas takimit sqarues qė kishim me Kryeministrin dhe Ministrin e Arsimit, ne ju themi tė gjithė atyre qė e kundėrshtuan kėtė proces dhe kėtė traditė bashkėpunimi mes nesh dhe Universitetit tė Prishtinės, se nuk do tė amnestohen dhe se Organizatat e dalura nga Lufta e UĒK-sė nuk do tė harrojnė qėndrimet e tyre, shpifjet dhe ofendimet qė u drejtuan ndaj nesh, qofshin ato parti politike, media, analistė, deputetė apo komandantė tė luftės.
Kjo gjendje qė u shkaktua nga mos hyrja nė fuqi e ligjit pėr Veteranėt e Luftės, ėshtė vetėm njė nga pakėnaqėsitė e grumbulluara nga gjendja e rėndė ekonomike e sociale e kategorive tė dalura nga lufta, me theks tė veēantė, veteranėt e luftės sė UĒK-sė.
Organet tona drejtuese, gjatė ditėve nė vijim, do tė konsultohen pėr hartimin e strategjisė pėr veprimet e mėtutjeshme, e tė gjithė ata qė morėn pjesė qė nga pėrfundimi i luftės nė lojėn djallėzore pėr demonizimin e dėshmorėve dhe luftėtarėve, pėrfaqėsuesve tė tyre, do tė shijojnė pėrballjen me ne. Kemi qenė tė heshtur shumė herė dhe kemi duruar shumėēka, pėr shkak tė situatės politike tė vendit tonė, por durimit i ka ardhur fundi.
Sinqerisht, ne besojmė se Qeveria e Kosovės do tė merr vendim pozitiv pėr regjistrimin e studentėve, dhe se kjo ēėshtje nuk do tė shtohet nė pakėnaqėsitė tona e padrejtėsitė e vazhdueshme me tė cilat jemi pėrballur qė nga pas lufta e deri tani.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
Mbahet protesta para Rektoratit tė UP-sė

Prishtinė 4 dhjetor 2014


Me pjesėmarrje tė mbi 2000 demonstruesve, u mbajt Demonstrata para Rektoratit tė UP-sė. Me gjithė disa incidente tė vogla, demonstrata u mbajt e qetė dhe dinjitoze.
Nė mbrėmje nė takim tė pėrbashkėt me ministrin e Arsimit Ramė Buja dhe Rektorin e UP-sė, organizatorėt vendosėn tė ndėrprejnė demonstratėn, pas premtimeve tė Rektorit qė tė realizojė Memorandumin.
Pėr kėtė u formua dhe njė komision i veēantė nga Rektorati, Ministria dhe Shoqatat.
NJOFTIM pėr DEMONSTRATĖ

Prishtinė 3 dhjetor 2014


E enjte 4 dhjetor 2014
Ora 11:30 - Tubimi te Parkingu pas Pallatit tė Rinisė
Ora 12:00 - Defilimi nė drejtim tė ndėrtesės sė Rektoratit
Dėshmorėt dhe Luftėtarėt sakfifikuan qė tė kemi Universitet
Sot Fėmijėt e tyre, privohen nga e drejta pėr tė studiuar
Tė gjithė bashkė, pėr zbatimin e Memorandumit
Ftohen tė gjitha familjet e dėshmorėve, invalidėt e veteranėt, familjet e viktimave civile, organizatat studentore, studentėt e stafi akademik, tė gjithė pėrkrahėsit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė nė mėnyrė dinjitoze tė na mbėshtesin.
NJOFTIM

Skenderaj 28 nėntor 2014

Strukturat drejtuese tė Shoqatės sė Familjeve tė Dėshmorėve, Shoqatės sė Invalidėve tė Luftės dhe Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė prirė nga Xhavit Jashari, Fadil Shurdhaj dhe Smajl Elezaj kanė bėrė homazhe nė Kompleksin Memorial nė Prekaz dhe kanė vizituar familjen e Komandantit Legjendar Adem Jashari, me rastin e Festave tė Nėntorit.
Pas homazheve, ėshtė mbajtur njė mbledhje konsultative e strukturave, ku u diskutua pėr Demonstratėn qė do tė mbahet javėn e ardhshme, kundėr vendimit tė njėanshėm tė Rektorit tė UP-sė pėr moszbatimin e Memorandumit tė Bashkpunimit dhe Vendimit tė Ministrisė sė Arsimit, pėr regjistrimin e fėmijėve tė kategorive tė luftės nė UP.
Ditėve nė vazhdim, u vendos qė tė mbahen takime mobilizuese me struktura drejtuese dhe antarėsinė e gjerė, ku do tė pėrcaktohen detajet e Demonstratės, qė pritet tė mbahet tė enjten me 4 dhjetor 2014.
Pėr tė gjitha detajet, opinioni do tė informohet me kohė.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
28 nėntor 2014
Mbahet protesta para Rektoratit tė UP-sė

Prishtinė 27 nėntor 2014


Nė prani tė mbi 1000 protestuesve, u mbajt protesta pranė Rektoratit tė UP-sė.
Fjalimi i plotė i Kryetarit Smajl Elezaj:
Tė nderuara familje tė Dėshmorėve, Invalid dhe Veteranė tė UĒK-sė
Tė nderuar profesorė e studentė tė Universitetit tė Prishtinės
Tė nderuar pjesėmarrės tė kėsaj proteste
Ne u mblodhėm sot, jo nga dėshira apo kryeneqėsia, por sepse ishim tė detyruar nga situata. Ju falemiderit, qė jeni sot kėtu nė pėrkrahje tė kategorive mė meritore pėr lirinė qė e gėzojmė sot. Edhepse prej pas luftės, ishim kategori qė vazhdimisht na diskriminuan, tentuan tė na njollosin e demonizojnė mbeturinat e ish regjimit okupues, u pėrballem me persekutim, arrestime, gjyqe me aktakuza tė pėrgaditura nga Beogradi, ne qėndruam krenar dhe vazhduam misionin tonė, betimin e shenjtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės si amanet nga bashkluftėtarėt tanė tė rėnė nė altarin e lirisė, Dėshmorėt e Kombit.
Vazhdimisht punuam pėr pėrmirėsimin e gjendjes sė familjeve tė dėshmorėve, invalidėve e veteranėve tė luftės, e nė aspektin e pėrgjithshėm, ndikuam nė tė gjitha proceset pozitive qė u vulosėn me shpalljen e Pavarėsisė, si dhe ishim faktor i lartė i ruajtjes sė stabilitetit dhe sigurisė nė vend. E tė gjitha kėto, edhepse ishim tė pakėnaqur, tė goditur nga sistemi, por edhe tė mllefosur. Ne ruajtėm durimin tonė, tė nxitur nga ndjenjat mė tė larta patriotike, me tė cilat e bėm edhe luftėn edhe paqen.
Gjatė kėtyre viteve, mes tjerash, ka pasur gjithmonė institucione qė na kanė pėrkrahur, me tė cilat kemi bėrė marėveshje tė veēanta pėr trajtimin e kategorive tona, e nė kėtė rast veēojmė Qendrėn Klinike Universitare dhe Universitetin e Prishtinės. Rrugėn e pėrkrahjes sė vazhdueshme nga Universiteti i Prishtinės, e ndjekėn edhe drejtoritė komunale tė arsimit, universitetet e tjera publike qė u hapėn ndėrkohė, e ne jemi mirėnjohės qė tė paktėn, nuk u mohua e drejta jonė pėr shkollim dhe studim.
Memorandumi qė e kemi me Universitetin e Prishtinės qe 11 vite, i pėrtėrirė nė vitin 2009, kėtė vit hasi nė pengesa pėr zbatimin e tij, njėanshėm nga Rektori i sapozgjedhur i Universitetit Ramadan Zejnullahu.
Edhepse, premtimet e tij ishin qė do tė e zbatojė Memorandumin dhe se ne nuk kemi marė nė afat ligjor njoftim zyrtar pėr ndėrprerjen e bashkėpunimit, ai kėrkoi edhe mbėshtetje nga Ministria e Arsimit, edhe pse kishte Memorandumin si bazė tė fortė ligjore, me njė traditė shumė tė mirė 10 vjeqare tė bashkėpunimit. Ministria e Arsimit, dėrgoi rekomandim, e mė pas edhe vendim, qė mori dhe pėrkrahje nė Kėshillin Drejtues tė Universitetit, ndėrsa Rektori assesi tė reflektojė.
Kjo protestė u organizua, pasi ne i harxhuam tė gjitha mėnyrat e tjera, u shterruan tė gjitha kanalet e komunikimit, dhe po detyrohemi tė bėjmė veprime tė cilat ne assesi nuk i dėshirojmė.
A ka informata Rektori dhe ata qė po e kėshillojnė mbrapsht se nė Kosovė, ka pasur luftė ēlirimtare? A ėshtė ai i informuar se pėr kėtė vend ėshtė derdh gjaku i mbi 2000 dėshmorėve dhe mbi 10.000 civilėve? A ėshtė i informuar se mbi 3000 luftėtarė lanė pjesėt e tyre tė trupit? A ėshtė i informuar Rektori se sa luftėtarė i kemi tė papunė dhe nė gjendje tė rėndė sociale, nė mungesė tė trajtimit nga ligji tash e 15 vite? A e di Rektori, se pėr tė ruajtur stabilitetin, paqen e sigurinė nė Kosovė, ne duruam familjet kolaboracioniste, mediat me mentalitet serbo-jugosllav, gjykatat qė vepronin kundėr nesh me aktakuza tė shpifura nga Beogradi?
Vazhdojmė me pyetjet e radhės: Ēfarė fshihet zotėri Rektor nė prapavijėn tuaj? Pse kjo urrejtje e juaj pėr luftėtarėt dhe Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės? A ėshtė e nxitur nga Ju personalisht, apo jeni tė nxitur e pėrkrahur nga dikush tjetėr? Na trego, pėrse u desh qė njė traditė kaq e mirė e bashkpunimit tė ndėrsjell, tė shkėputej nga Ju njėanshėm dhe tė bėhet temė e diskutimeve tė panevojshme? Pėrse kot sė koti e fillon njė luftė qė nuk mund ta fitosh as ti e as pėrkrahėsit e tu?
Cili institucion nė kėtė shtet ėshtė mė i shenjtė se institucionet qė u formuan nga gryka e pushkės? Kush qenka mė i fortė sesa familjet e Dėshmorėve, Invalidėt dhe Veteranėt e Luftės? Na trego, a je ti pengesa, apo fantazmat qė fshihen nė prapavijėn tuaj?
Ne sot u mblodhėm paqėsisht dhe do tė shpėrndahemi paqėsisht. Por ta kenė tė qartė tė gjithė, qė nga qytetari i thjeshtė e deri te organet mė tė larta tė shtetit, se ky vend nuk do tė ketė rehati e as siguri, derisa tė gjithė studentėt qė janė fėmijė tė dėshmorėve, invalidė, veteranė, fėmijė tė viktimave civile, fėmijė tė invalidėve dhe veteranėve, tė vijojnė studimet barabartė sikur studentėt e tjerė. Nuk po kėrkojmė shumė. Ata qė janė pranuar nė afatet e rregullta sipas meritės, janė tė sistemuar nėpėr fakultete. Po konsiderojmė se nuk i ėshtė bėrė padrejtėsi askujt. Po kėrkojmė, vetėm qė tė ngushtohen pak, e tė lėshojnė vend edhe pėr fėmijėt e atyre qė dhanė gjithēka qė ne sot tė kemi Universitet tė lirė, shtet dhe institucione tė lira.
Nė fund, iu bėjmė thirrje liderėve politikė, qė po krijojnė institucionet e reja, tė kenė kujdes me emėrimin e personave nė detyra tė ndjeshme dhe tė rėndėsishme, siē ėshtė dhe posti i rektorit, gjykatėsit, prokurorit, komandantit tė policisė, ministrit, e tė tjera. Nė kėto detyra duhet tė emėrohen njerėz tė denjė, qė pikė sė pari e njohin historinė dhe sakrificėn e popullit tonė. Pėrndryshe, ēdo tentativė pėr nėnēmimin e vlerave tė luftės, nuk do tė shpėtojė pa reagimin tonė mė tė ashpėr.
Duke shpresuar se nuk do tė kemi nevojė mė pėr protesta, edhe njėherė ju faleminderit pėr pjesėmarjen.
Urime Festat e Nėntorit
Rroftė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės
NJOFTIM pėr PROTESTĖ

25 nėntor 2014

E enjte 27 nėntor 2014 ORA 12:00
Vendi: Oborri i Rektoratit tė Universitetit tė Prishtinės
Dėshmorėt dhe Luftėtarėt sakfifikuan qė tė kemi Universitet
Sot Fėmijėt e tyre, privohen nga e drejta pėr tė studiuar
Tė gjithė bashkė, deri nė zbatimin e Memorandumit
Ftohen tė gjitha familjet e dėshmorėve, invalidėt e veteranėt, familjet e viktimave civile, studentėt e stafi akademik, tė gjithė pėrkrahėsit e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, qė nė mėnyrė dinjitoze tė na mbėshtesin.
Protestat do tė vazhdojnė deri nė zbatimin e plotė tė Memorandumit mes UP-sė dhe Shoqatave tė Luftės, sipas Vendimit tė Ministrisė sė Arsimit.
NJOFTIM

24 nėntor 2014


Edhe pse kaluan shumė javė qė jemi duke pritur, reflektimin e Rektorit tė Universitetit “Hasan Prishtina”; ai nuk e zbatoi Memorandumin qė ne e kemi me Universitetin; ai nuk realizoi premtimin e tij tė dhėnė me 23 tetor 2014 nė takim tė pėrbashkėt mes Shoqatave, Ministrisė dhe Rektorit; nuk zbatoi rekomandimin e as vendimin e Ministrisė sė Arsimit; nuk pėrfilli afatin tonė si nėnshkrues tė Memorandumit pėr reflektim; e as sygjerimet qė dolėn nga mbledhja e Kėshillit Drejtues tė UP-sė tė datės 18 nėntor 2014.
Duke u ndjerė tė fyer dhe tė injoruar, ne ftojmė tė gjitha mediat elektronike dhe tė shkruara, qė tė marten me 25 nėntor 2014, ora 12:00, tė marin pjesė nė Konferencėn pėr media, qė do tė organizohet pėr kėtė temė, ku do tė qartėsohen veprimet tona tė mėtutjeshme, pėr realizimin e kėsaj tė drejte tonė legjitime.
Prishtinė 24 nėntor 2014
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
REAGIM

21 nėntor 2014

Sot mediat qė bėjnė pjesė nė grupin “Koha”, kanė publikuar njė listė tė pjesshme tė aplikantėve pėr studentė, tė kategorive tė dalura nga lufta. Mė tej aty theksojnė se lista nuk na qenka mė sekrete. Si reagim ndaj kėtyre pretendimeve dhe sqarim pėr opinionin, mund tė themi me sa vijon: 1.Listat asnjėherė nuk kanė qenė sekrete, pasi qė ato gjithėherė janė publikuar pas pranimit tė studentėve, ashtu siē do tė publikohen dhe ditėt nė vijim pas pranimit tė tė gjithė aplikantėve pėr studentė. 2.Ne si organizata, listat tona ia adresojmė Rektoratit, e jo mediave, sidomos jo atyre tė grupit Koha, qė vazhdimisht pėrveē se ju pengon gjithēka qė lidhet me UĒK-nė, janė tė njohur edhe pėr manipulimin dhe mashtrimin e opinionit rreth regjistrimit tė studentėve tė kėtyre kategorive, me shpifje nga mė tė ndryshmet. 3.Listat qė ata kanė publikuar janė tė pjesshme, qė i kanė siguruar nga ndonjė punėtor i Rektoratit, dhe si tė tilla, duke qenė tė pjesshme, me gabime teknike dhe duke u publikuar para pranimit tė studentėve, kanė pėr qėllim luajtjen me ndjenja tė studentėve si dhe manipulimin me ta.
Prishtinė 21 nėntor 2014
Organizatat e dalura nga Lufta e UĒK-sė
SQARIM

17 nėntor 2014

Pėrderisa ne jemi nė pritje tė vendimit pozitiv tė Kėshillit Drejtues tė UP “Hasan Prishtina”, gjatė fundjavės, dolėn 2-3 individė me deklarata tė tyre, ku i shfrytėzuan mediat dhe folėn si anėtar tė kategorive qė ne i pėrfaqėsojmė. Doli njė person qė kurrė nuk ka qenė pjesė nė asnjė strukturė tė UĒK-sė dhe foli si veteran. Doli personi tjetėr, qė thirret si mjek i luftės, qė nuk ekziston nė asnjė dosje tė luftės dhe foli si veteran. Por dhe u paraqit njė fėmijė dėshmori, vėllaun e tė cilit, ne e kemi regjistruar nė vitin 2011 (Hazir Asllani , Fakulteti Filologjik, drejtimi Gjuhė angleze, dosja 7949). Qė tė gjithė kėto personazhe, folėn kundėr Memorandumit qė ne e kemi me UP “Hasan Prishtina”, si dhe kundėr regjistrimit tė kategorive mė tė ēmuara tė kėtij shteti nė kėtė universitet. Bėjmė apel, qė tė lartcekurit, qė nuk janė veteranė tė luftės, tė mos japin mendime si veteranė, pasi qė nuk janė tė tillė. Nėse dojnė tė japin mendime, mund tė japin si qytetarė, e jo tė paraqiten e tė njollosin tri shkronjat e shenjta, UĒK, kur nuk kanė tė bėjnė fare me to. Sa i pėrket djalit tė Dėshmorit, ne e ftojmė qė tė bėhet student i mirė, e gjithashtu ne dėshirojmė qė fėmijėt e kėtyre kategorive tė mos manipulohen nga politika e ditės apo mė mirė tė themi nga parti tė caktuara politike, pasi qė interesi i kategorive qe ne pėrfqasojmė ėshtė interes kombėtar, qė shkon mbi interesat e individėve, grupimeve e partive. Ne jemi pėrfaqėsues tė familjeve tė dėshmorėve, invalidėve dhe veteranėve tė luftės, ne e dijmė me kėnd bėjmė memorandum apo marėveshje qė iu shkon nė interes kategorive qė pėrfaqėsojmė dhe ju shėrbėjmė. Nuk i takon askujt tjetėr, tė flas nė emėr tė kategorive tė luftės, e aq mė pak atyre qė as nuk e gėzojnė kėtė status. Gjithashtu, apelojmė te mediat qė tė informojnė opinionin drejt, nė bazė tė etikes gazetareske, e tė mos nguten me botimin e lajmeve e deklarata tė njėanshme, duke pas parasysh qė ne gjithnjė kemi qenė dhe jemi transparent.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
Prishtinė 17 nėntor 2014
NJOFTIM rreth regjistrimit tė studentėve

13 nėntor 2014

Kaluan shumė javė qė jemi duke pritur, kryerjen e detyrave tė veta nga Rektori i Universitetit “Hasan Prishtina”; konform Memorandumit tė Bashkėpunimit, qė ky institucion i lartė arsimor e ka tė lidhur me SHFD tė UĒK-sė, SHIL tė UĒK-sė dhe OVL tė UĒK-sė.
Pėrderisa ne si organizata, kemi kryer obligimet tona, pėrmes njė procesi mjaft kompleks, tė tubimit dhe verifikimit tė dokumentacionit adekuat, Rektori i UP-sė nuk ka reflektuar por ka vazhduar me luftėn mediale dhe tendencėn pėr tė njollosur kategoritė e dalura nga lufta.
Studentėt qė janė familjarė tė dėshmorėve, invalidė, veteranė, fėmijė tė invalidėve e veteranėve dhe fėmijė tė viktimave civile, si dhe ne Organizatat e dalura nga Lufta e UĒK-sė, sot jemi nė pritje tė njė Vendimi tė Ministrisė sė Arsimit, si mėnyra e fundit pėr zbatimin e plotė tė Memorandumit dhe regjistrimin e tė gjithė studentėve qė janė nė listat tona.
Megjithatė, ne si Organizata, kemi filluar konsultimet me organet tona drejtuese, si ato qendrore ashtu edhe ato nėpėr degė, pėr tė qenė tė pėrgaditur pėr reagimet e mėtutjeshme, nėse edhe pas kaq shumė javėsh pritje, Memorandumi nuk zbatohet. Kemi hasur nė pėrkrahje tė gjerė, pėr tė gjitha format e reagimit tonė, dhe i sigurojmė tė gjithė ata qė kanė aplikuar dhe janė nė listat tona, qė Memorandumi do tė zbatohet dhe ne nuk do tė ndalemi deri nė realizimin e kėsaj tė drejte.
Dėshmorėt e Kombit dhe luftėtarėt e lirisė, janė ata qė kanė vėnė themelet e kėtij shteti, dhe nė asnjė mėnyrė e asnjė rrethanė, fėmijėt e tyre nuk do tė privohen nga e drejta pėr studim. Pėrderisa kjo e drejtė ėshtė realizuar nė 5 universitet e tjera publike: Prizren, Pejė, Gjakovė, Mitrovicė e Gjilan, do tė realizohet edhe nė Universitetin e Prishtinės.
Duke qenė nė pritje tė zhvillimeve tė sotme, ne do tė vazhdojmė tė jemi transparent pėr media dhe do tė informojmė opinionin pėr tė gjitha detajet e veprimeve tona tė mėtutjeshme.
SHFD, SHIL dhe OVL tė UĒK-sė
Prishtinė 13 nėntor 2014
Konferenca per media rreth regjistrimit tė studentėve

7 nėntor 2014

Nė konferencėn e pėrbashkėt morėn pjesė: Xhavit Jashari kryetar i SHFD tė UĒK-sė, Fadil Shurdhaj kryetar i SHIL tė UĒK-sė dhe Smajl Elezaj kryetar (u.d.) i OVL tė UĒK-sė.
Pikat kryesore:
1.Me 23 tetor nė takimin e pėrbashkėt tė pėrfaqėsuesve tė shoqatave me Ministrin Buja dhe Rektorin Zejnullahu, Rektori premtoi qe do e zbatojė nė tėrėsi Memorandumin, nėse merr letėr mbeshtetėse nga Ministria.
2.Ministri Buja me 31 tetor, i ka dėrguar rekomandimin, qė Memorandumi tė zbatohet nė tėrėsi.
3.Ne i inkurajojmė studentėt qė nga e hėnja 10 nėntor, tė fillojnė tė marrin pjesė nė ligjėrata.
4.Ne kėrkojmė qė Rektori tė reflektojė deri ditėn e mėrkurė, pasiqė tė gjitha bazat ligjore ekzistojnė si dhe mbėshtetja e plotė e Ministrisė sė Arsimit. Rektori nė bazė tė Memorandumit, ėshtė i plotfuqishėm si organ qė ta marė vendimin. Nėse Rektori deri nė atė ditė nuk reflekton, opinioni do tė njoftohet pėr masat tona tė mėtutjeshme. Asnjė fėmijė dėshmori, invalid, fėmijė invalidi, veteran, fėmijė veterani, nuk do tė mbetet i privuar nga e drejta pėr shkollim, si kategoritė mė meritore pėr ēlirimin e Kosovės
Ndrron jetė Kryetari i Federatės Botėrore tė Veteranėve

8 tetor 2014

Me pikėllim tė thellė, morėm lajmin e hidhur, tė ndarjes nga jeta tė Datuk Abdul Hamid Ibrahim, kryetar i Federatės Botėrore tė Veteranėve. Pas njė beteje kundėr kancerit, z.Ibrahim vdiq me 5 tetor 2014, ora 22:17. Vdekja e tij ėshtė humbje e madhe pėr komunitetin ndėrkombėtar tė veteranėve tė luftės.
Z.Ibrahim, ka qenė i pėrfshirė nė mėnyrė aktive nė punėt e Federatės Botėrore tė Veteranėve, prej vitit 1982 dhe ka mbajtur poste tė rėndėsishme nė kėtė organizatė. Ka qenė Nėnkryetar prej 1988 – 1997. Prej 1997-2000 ka mbajtur postin e Arkėtarit tė Pėrgjithshėm, ndėrsa qė nga viti 2000 ka qenė president i Federatės, i rizgjedhur disa herė.
Gjatė 14 viteve sa ishte kryetar i Federatės, ai ka vizituar shumė nga organizatat anėtare si dhe qeveritė e tyre. I pėrkushtuar nė zgjidhjen e ēėshtjeve tė veteranėve dhe pėrmirėsimin e gjendjes sė tyre, ai pėrēoi mesazhin e tij, qė gjithnjė mund tė bėhet mė shumė pėr veteranėt. Nė vitin 2006, ai mbikėqyri ripunimin e plotė tė Kushtetutės sė Federatės Botėrore tė Veteranėve si dhe ristrukturimin e Bordit Ekzekutiv. Nė vitin 2008, filloi projektin 5 vjeqar “Ecja pėr Paqe”. Nė vitin 2009 nė Asamblenė e Pėrgjithshme nė Kopenhagen, ishte ndėr lobuesit kryesor pėr pranimin e Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės si anėtare me tė drejta tė barabarta nė Federatėn Botėrore, qėllim qė ia arriti. Nga viti 2009, Z.Ibrahim ishte nė krye tė implementimit tė Planit Strategjik Pesėvjeqar pėr rritjen e profilit publik tė Federatės si dhe tejkalimin e problemeve financiare tė saj.
Datuk Abdul Hamid Ibrahim do tė mbahet nė mend pėr mirėsinė, qetėsinė dhe dinjitetin e tij. Do tė mbahet nė mend dhe pėrkushtimi i tij i palodhur nė Federatėn Botėrore tė Veteranėve. Ai do tė ju mungojė shumė tė gjithė atyre qė patėn kėnaqėsinė ta njohin dhe tė punojnė me tė. OVL tė UĒK-sė do ta kujtojė me respekt tė madh, si njeri qė bėri shumė pėr njohjen ndėrkombėtare tė luftės ēlirimtare tė UĒK-sė.
Z.Abdul Hamid Ibrahim ka lindur nė Johor Bahru tė Malejzisė me 10 shtator 1937. Shkollimin e hershėm dhe atė ushtarak i mbaroi nė kolegje angleze, ndėrsa iu bashkua Ushtrisė sė Malejzisė si oficer kadet nė vitin 1956. Pas pėrfundimit tė trajnimit shtesė nė Mbretėrinė e Bashkuar, u angazhua si oficer i rregulltė. Gjatė karrierės sė tij, mori pjesė nė disa misione jashtė shtetit, si nė Angli, Australi e tė tjera. Pas pensionimit tė parakohshėm, ai iu pėrkushtua ēėshtjes sė veteranėve. Ai mbajti poste nė shoqatėn e veteranėve nė Malejzi, derisa u bė President i Kėshillit tė Veteranėve tė Malejzisė. Pėr kontributin e tij mori ēmime tė shumta, ku vlen tė veēohet ai i vitit 2002 “Urdhėri Panglima Jasa Negara”. Dekorata e ēmime tė shumta ka marė edhe nga organizatat e ndryshme tė veteranėve nėpėr botė, pėr kontributin e tij nė pėrmirėsimin e gjendjes sė veteranėve.
Z.Ibrahim la pas bashkėshorten, 4 fėmijė, 8 nipa e mbesa, tė cilėve iu shprehim ngushėllimet tona mė tė sinqerta.
Deri nė Asamblenė e 28 tė Pėrgjithshme, qė do tė mbahet nė Poloni nė Gusht-Shtator 2015, ai do tė zėvendėsohet nga Nėnkryetari Jacques Goujat.
Prishtinė 8 tetor 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
14 vjetori i OVL tė UĒK-sė

23 shtator 2014


Tė dashur veteranė
Tė nderuar shqiptarė kudo qė ndodheni
Sot me 23 shtator shėnojmė datėlindjen e themelimit tė Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė. Para 14 viteve, luftėtarėt e famėmadhes Ushtri Ēlirimtare e Kosovės, u bashkuan nė njė organizim tė vetėm, pėr tė vazhduar realizimin e amanetit tė Dėshmorėve tė Kombit dhe betimin e UĒK-sė, vizionin e kėsaj ushtrie tė trashėguar nga gjenerata tė tėra patriotėsh: bashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė shtet.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, gjatė tėrė aktivitetit tė saj, promovoi ndershmėrinė, moralin e lartė, kėmbėnguljen nė realizimin e qėllimeve, duke u bėrė shembull i mirė i aktivitetit patriotik kombėtar.
Tė vendosur nė rrugėn e kėtij misioni fisnik, Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, arriti tė sigurojė njohje ndėrkombėtare tė nivelit evropian dhe botėror, duke u antarėsuar nė organizatat evropiane dhe botėrore tė veteranėve dhe jo vetėm si anėtare e thjeshtė, por edhe kontribuese dhe me ndikim nė marrjen e vendimeve. E si mos tė ndodhte kjo, kur kemi luftėtarėt mė tė rinj nė botė dhe kur njihemi si guerilja mė e suksesshme e shekullit 20.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, nė vazhdimėsi u angazhua nė mbrojtjen juridike e shėndetėsore tė veteranėve dhe nė rritjen e standardit tė tyre tė jetesės, me gjithė sfidat e para pavarėsisė, si dhe sfidat e reja dhe mos pėrkrahjen e duhur nga politikat ditore.
Mė e dhimbshmja gjatė kėtyre 14 viteve tė aktivitetit tonė, ishte tentimi i vazhdueshėm i demonizimit tė UĒK-sė, strukturave dhe luftėtarėve tė saj, nga organizma tė fuqishme: UNMIK, EULEX, segmentet jugosllave nė politikėn dhe mediat e Kosovės, tė cilat bashkėrisht kryenin argatin e ish okupatorėve tonė. Tė ballafaquar me probleme inekzistente qė krijoheshin nga kėto struktura, Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė u mundua ta ruajė gjakftohtėsinė, nė mėnyrė qė tė kontribonte pėr paqen e brishtė dhe shtetin e ri tė sapokrijuar. Gjatė kėtyre viteve, u ndanė nga ne, nga pleqėria dhe sėmundjet e ndryshme, mbi 500 bashkluftėtarė. Kontributi i tyre do tė jetė i paharrueshėm e respekti pėr ta i pėrjetshėm.
Sot, duke qenė dėshmitar se kemi Ligjin pėr Veteranėt e Luftės dhe njė komision verifikues shtetėror qė po kryen me pėrpikmėri e pėrgjegjėsi detyrat e veta, Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, po pėrgaditet tė shkoj nė Kuvendin e ri, qė do jetė Kuvend i reformave nė organizimin e mėtutjeshėm tė veteranėve dhe mbajtjes sė tyre bashkė, pėr tė realizuar qėllimet e shenjta tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės si dhe pėr realizimin e tė drejtave qė shteti i Kosovės ka paraparė pėr kategorinė mė tė ēmuar tė saj. Nuk mund tė mos falenderoj tė gjithė individėt, organizatat por edhe institucionet shtetėrore qė na ndihmuan vazhdimisht nė aktivitetin tonė dhe ballafaqimin para sfidave tė ndryshme. Kėtė pėrvjetor, ne japim mirėnjohje vetėm pėr disa prej tyre, por assesi duke mos i harruar edhe tė tjerėt:
1.Ibrahim Gashi ish rektor i Universitetit Hasan Prishtina – pėr kontributin e tij nė arsimimin e veteranėve dhe fėmijėve tė tyre;
2.Gazetėn Epoka e Re dhe portalin Telegrafi – pėr pėrkrahje tė vazhdueshme mediale tė aktiviteteve tona;
3.Institutin Mjekėsor Rezonanca dhe International Medical Hospital – pėr pėrkrahjen e veteranėve tė sėmurė me shėrbimet e tyre tė shkėlqyera;
4.Kompaninė KUJTESA – pėr mbėshtetje teknike me shėrbimet e tyre pėr OVL tė UĒK-sė;
5.Muharrem Xhemajli, ish kryetar i OVL tė UĒK-sė, pėr kontributin shumėvjeqar nė afirmimin e vlerave tė luftės;
6.Mirėnjohje Post Mortum pėr: Prof.Dr. Fehmi Baftiu anėtar i Kėshillit Drejtues tė OVL tė UĒK-sė dhe kėshilltar shumėvjeqar i Kryesisė; Mursel Osmani ish kryetar i Degės nė Prizren, Ejup Runjeva dhe Ilaz Ceka qė tė dy ish kryetar tė Degės nė Kaēanik.
Tė nderuar veteranė, tė nderuar qytetarė
Urime 14 vjetori i themelimit tė organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė Gėzofshim dhe shumė vite tė tjera sė bashku, deri nė realizimin e aspiratave tona kombėtare
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari (u.d.) Smajl Elezaj
Ndrron jetė Ilaz Ceka

12 shtator 2014

NJoftojmė bashkėluftėtarėt dhe opinionin e gjerė, se sot me 12 shtator 2014 ėshtė ndarė nga ne, pas njė sėmundje tė shkurtėr nė moshėn 52 vjeqare, ILAZ CEKA, ish epror i UĒK-sė dhe Kryetar i degės sė Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė nė Kaēanik.
Homazhet do tė bėhen tė shtunėn me 13 shtator 2014, ora 16:00 nė Shtėpinė e Kulturės nė Kaēanik, ndėrsa varrimi do tė bėhet ora 17:00 nė Varrezat e Dėshmorėve dhe Veteranėve nė fshatin Stagovė. Ne shprehim ngushėllimet mė tė sinqerta, pėr familjen dhe tė gjithė bashkluftėtarėt.
Pėrfundon projekti i pushimeve verore 2014

31 gusht 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, e mbėshtetur nga Qeveria e Kosovės, nė korrik dhe gusht 2014, kanė dėrguar nė pushime verore rreth 1090 veteranė tė luftės nga tė gjitha komunat e Kosovės, si dhe nga Kosova Lindore dhe Republika e Shqipėrisė. Veteranėt qėndruan nė Mal tė Robit - Komuna Golem, secili nė kohėzgjatje prej 8 ditėsh dhe patėn rastin tė shijojnė bregdetin shqiptar. Ata u vizituan nga njė numėr personalitetesh nga jeta shoqėrore e politike.
REAGIM

Prishtinė 19 gusht 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ėshtė shqetėsuar thellė me rastin e arrestimit tė veteranit tė luftės sė UĒK-sė Naim Prelvukaj, nga ana e policisė malazeze.
Duke e dėnuar kėtė akt, i cili ka pėr qėllim frikėsimin e qytetarėve shqiptar nė trojet shqiptare tė okupuara nga Mali i Zi, nė kėrkojmė lirimin e tij tė menjėhershėm. Organet e drejtėsisė nė Mal tė Zi, duhet qė tė ndėrprejnė kėto praktika dhe tė tregojnė veten se nuk janė vazhdimėsi e organeve e politikave tė Millosheviqit.
Shqiptarėt nė Mal tė Zi nuk janė minoritet qė janė vendosur aty, por ata jetojnė me mijėra vjet nė trojet e veta, tė cilat fatkeqėsisht me marrėveshjen e Shėn Stefanit dhe Kongresin e Berlinit, u aneksuan padrejtėsisht nga Mali i Zi. Si tė tillė, shqiptarėt duhet tė gėzojnė tė drejta tė barabarta dhe tė mos krijohet atje ambient antishqiptar, sepse me kėto politika mė sė shumti do tė dėmtohen malazezėt dhe regjimi i tyre antishqiptar.
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
REAGIM

Prishtinė 5 gusht 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ėshtė shqetėsuar thellė me vrasjen e veteranit tė luftės sė UĒK-sė Ruzhdi Shaqiri, mbrėmė nė Skenderaj. Duke e dėnuar kėtė akt qyqar, kėrkojmė prej organeve tė drejtėsisė sė Republikės sė Kosovės, qė tė jenė nė nivelin mė tė lartė tė detyrės, pėr zbardhjen e rastit, kapjen e autorit dhe vėnien e tij para drejtėsisė. Njėherėsh ne ngushėllojmė familjen Shaqiri pėr humbjen e birit tė tyre, duke shpresuar qė raste tė tilla tė mos pėrsėriten.
Prishtinė 5 gusht 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
Ndrron jetė Dr.Fehmi Baftiu

Prishtinė 2 gusht 2014

Njoftojme bashkuftetaret, miqte e shoket, se me 1 gusht 2014, ka nderruar jete FEHMI BAFTIU, anetar i Keshillit Drejtues te OVL te UĒK-se dhe keshilltar i Kryesise Qendrore te OVL te UĒK-se. Varrimi i te ndjerit eshte bere ne fshatin Davidoc te Shtimes sot me 2 gusht, Ndersa, prej neser, 5 dite radhazi ne fshatin Davidoc te Shtimes, do te behet pritje per ngushellime. Fehmi Baftiu u lind mė 18 tetor 1942 ne Davidoc. Shkollėn fillore e kreu nė vendlindje, tetėvjeēaren nė Shtime, ndėrsa tė mesmen nė Ferizaj. Fakultetin Juridik e kreu nė Prishtinė, kurse studimet pasuniversitare nė Institutin pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare nė Zagreb.
Punoi njė kohė gazetar i ‘Rilindjes’, pastaj nė Institutin pėr Kėrkime Juridike e shoqėrore nė Fakultetin Juridik nė Prishtinė. Mbi 12 vite punoi nė profesionin e avokatit. Ishte nė disa funksione tė larta nė LDK, deri nė Kuvendin e tretė tė saj, kur dha dorėheqje.
Gjatė luftės ishte ndihmės pėr ēėshtje politike dhe diplomatike i pėrfaqėsuesit tė pėrgjithshėm politik tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Adem Demaēit. Po ashtu, ka udhėhequr sektorin pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė Asociacionin’Dardania’, nė Prishtinė.
Pėrveē botimit tė disa veprave, ka publikuar me qindra analiza nė shtypin shqiptar.
Nga viti 2004, u angazhua ne Komisionin Statutar te OVL te UĒK-sė, e gjithashtu ishte anetar i Keshillit Drejtues, si dhe keshilltar i perhershem i Kryesise se OVL te UĒK-sė.
Ngushellime familjareve dhe te gjithe bashkluftetareve per kete humbje te madhe!
REAGIM kundėr raportit tė prokurorit Williamson

Prishtinė 30 korrik 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė me rastin e publikimit tė raportit shpreh shqetėsim pėr:
- Vazhdimin e luftės speciale kundėr luftėtarėve tė lirisė dhe kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, pėr interesa tė Serbisė dhe armiqėve tė kombit shqiptar
- Reagimin qyqar dhe servil tė akterėve politik dhe shoqėror tė Kosovės, njė pjesė e tė cilėve nuk nguruan as tė shprehin gėzimin e hapur pėr njollosjen e luftės ēlirimtarė tė kombit shqiptar pėr liri e bashkim
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, kėtė raport e konsideron:
- Jologjik dhe qesharak; pėr faktin se akuzohet pėr spastrim etnik, ushtria e cila ka luftuar nė trojet e veta, ka mbrojtur trojet dhe popullatėn e robėruar nga okupimi; ushtri e cila nuk ka sulmuar asnjė territor tė ndonjė shteti fqinj.
- Antihistorik; sepse nė vend se tė bėhen hetime pėr okupimin me dhunė tė Kosovės me 1913 dhe 1945, hetime pėr masakrat ndaj popullatės civile shqiptare nga Mbrėtėria Jugosllave, e mė pas RSFJ, ku u vranė me dhjetėra mijėra shqiptarė; tė hetoj gjenocidin dhe vrasjen e mijėra civilėve nga shteti jugosllav si dhe dhunimin e mijėra femrave shqiptare gjatė viteve 1998-1999; spastrimin etnik tė shkurtit 2000, ku nė sy tė ndėrkombėtarėve, brenda njė nate vriten 11 shqiptar dhe dėbohen rreth 12.000 tė tjerė; heton luftėn e drejtė dhe tė njohur ndėrkombtarisht tė njė populli tė okupuar me dhunė, nė mėnyrė qė tė kėnaq apetitet politike tė shtetit gjenocidial e mizor Serbisė, aleatėve tė tyre ndėrkombėtar si dhe segmenteve proserbe shqipfolėse nė Kosovė
- Tendencioz; me qėllim tė goditjes sė elementit patriotik shqiptar nė Kosovė (krerėt, luftėtarėt dhe pėrkrahėsit e UĒK-sė), dobėsimit tė tij dhe forcimit tė elementit servil e proserb nė Kosovė, nė mėnyrė qė tė njėjtit tė vijnė e mbesin nė pushtet, pėr tė penguar aspiratėn shqiptare pėr bashkimin e tė gjitha trojeve nė njė shtet
- Inferior; me faktin se dėshirojnė ta njollosin popullin mė tė vjetėr nė Evropė, pasardhėsit e pellazgo-ilirėve, duke i shpallur ata kinse jo tė civilizuar, vetėm pėr shkak tė inferioritetit qė kjo Evropė, por edhe gjyshėrit e tyre qė organizuan konferencat famkeqe kundėr shqiptarėve, e ka ndaj popullit themelues tė civilizimit e qytetėrimit evropian.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, konstaton:
- Ky tentim do tė jetė i dėshtuar, ashtu siē dėshtuan dhe Gjykata e Hagės si dhe gjykatat famkeqe tė UNMIK-ut dhe EULEX-it
- Elementi patriotik nė Kosovė, nuk do tė humb as kėtė betejė, por do tė dal edhe me i fortė edhe mė i bashkuar pas mbarimit tė kėtij procesi tė turpshėm pėr Evropėn dhe botėn
- Ne do tė jemi nė mbrojtje tė secilit qė mund tė akuzohet nga kjo “gjykatė” politike
- Ne ftojmė luftėtarėt si dhe popullin liridashės tė Kosovės, qė tė bojkotojnė thirrjet e kėsaj gjykate, sepse ajo qė do tė mbetet pas, do tė jetė vetėm vula e turpit dhe mallkimi nga historia.
Prishtinė 30 korrik 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj (u.d)
REAGIM ndaj ngjarjeve nė IRJM

Prishtinė 8 korrik 2014

Problemi i shqiptarėve nė ish Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė, nuk ėshtė problem qė doli kėto ditė protestash, e as nga procesi i montuar politik “Monstra”, por ėshtė problem qė daton qė nga viti 1912, kur pas shpalljes sė pavarėsisė kombėtare, Mbretėria Serbe gllabėroi me forcė tokat shqiptare. Gjatė Jugosllavisė titiste, u formua dhe kombi artificial “maqedon”, ku sllavėt e jugut e quajtėn veten me njė emėr qė skanė tė bėjnė fare me tė, as historikisht e as sa i pėrket dokeve e traditave.
Shovenizmi “maqedon”, u pėrkujdes qė tokat shqiptare, t’i popullojė me sllavė tė jugut, nė mėnyrė qė shqiptarėt tė jenė minoritet nė tokėn e tyre. Ėshtė pėr lavdatė, rezistenca e kombit shqiptar atje, rezistencė qė u zhvillua nė mėnyra tė ndryshme e qė kulmoi me luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare Kombėtare. Kjo luftė prodhoi tė ashtuquajturėn “Marrėveshje tė Ohrit” e cila edhepse kaloi njė dekadė e tėrė, nuk arriti tė implementohej, pėr shkak tė dinakėrisė sė shovenistėve sllavė, mbėshtetjes sė vazhdueshme tė Serbisė, si dhe joefikasitetit tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
Situata nė Maqedoni ėshtė njė paradoks. Kryeqyteti i Kosovės Shkupi, qė nga viti 1945 ėshtė kryeqytet i kėsaj sajese artificiale qė e quan veten Maqedoni, dhe qė pėr simbole shtetėrore pėrdor emblemėn dhe flamurin e perandorit pellazgo-ilir Aleksandrit tė Madh.
Represioni i pasuksesshėm i nėnshtrimit tė shpirtit tė madh shqiptar, vazhdoi edhe nė shekullin 21, duke kulmuar me rastin e fundit tė quajtur “Monstra”, ku pa asnjė provė, tė rinjtė shqiptar dėnohen me burg tė pėrjetshėm. E tėra kjo me intervenimin direkt tė shtetit serb, pėrkrahur nga prokurorėt e gjykatėsit shovenist, qė dėshirojnė ta zhbėjnė qenien shqiptare nga tokat e tyre.
Duke qenė nė pėrcjellje tė vazhdueshme tė situatės, Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė:
1.Kėrkon gjykim me monitorues ndėrkombėtar, tė rastit tė quajtur “Monstra” ;
2.Kėrkon nga organet e Republikės sė Kosovės, tė mos ekstradojnė 2 tė rinjt e kėtij grupi qė gjenden nė burgjet e Kosovės ;
3.Fton qeverinė e Shqipėrisė dhe qeverinė e Kosovės, qė tė koordinohen me faktorėt politik-shoqėror shqiptar nė IRJM, nė mėnyrė qė tė kemi njė strategji kombėtare e cila fatkeqėsisht mungon;
4.Inkurajon vazhdimin e protestave si nė IRJM ashtu edhe pranė ambasadave tė shtetit artificial “maqedon” kudo nė botė;
5.Inkurajon protestuesit qė cak i tyre tė mos jenė subjektet politike shqiptare, por shovenistėt maqedon dhe organet e tyre antishqiptare;
6.Shprehim gadishmėrinė tonė si veteranė tė luftės, qė tė ndihmojmė me tė gjitha kapacitetet tona, vėllezėrit tonė nė IRJM, pėr ēfarė do qė atyre ju nevojitet, nė mėnyrė qė t’i ipet fund, njė herė e mirė represionit sllav.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, do tė njoftoj me kohė veteranėt dhe popullin tonė liridashės tė Kosovės, pėr veprimet qė do tė merren karshi kėsaj situate.
Prishtinė 8 korrik 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj (u.d)
URIM

Prishtinė 26 qershor 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, uron mbarė kombin shqiptar e nė veēanti Kryeministrin Edi Rama, Presidentin Nishani dhe institucionet e tjera tė Republikės sė Shqipėrisė, pėr marrjen e statusit kandidat pėr Bashkimin Evropian.
Marrja e statusit kandidat shpreh qartė pėrcaktimin politik tė shqiptarėve dhe pėrparimin e Republikės sė Shqipėrisė nė tė gjitha aspektet.
Me kėtė rast ne urojmė edhe Evropėn, e cila duhet tė ketė pėr nderė, qė mė nė fund do tė ketė nė gjirin e saj edhe kombin mė tė vjetėr evropian, komb qė i ka dhėnė shumė Evropės, e do tė kontribojė dhe mė shumė nė tė ardhmen.
Pas parasysh pėrcaktimin tonė nė realizimin e aspiratės shqiptare tė bashkimit nė njė shtet, vlerėsojmė kėtė ngjarje, si hap tė rėndėsishėm nė faktorizimin e shqiptarėve si komb, por dhe faktorizimin e Republikės sė Shqipėrisė si shtet tė barabartė me shtetet e tjera tė Evropės.
Bashkimi i shqiptarėve dhe integrimi i tyre nė familjen e madhe evropiane, do tė krijojė stabilitet pėr Ballkanin dhe Evropėn.
I nderuar Kryeministėr Rama
Ju pėrgėzojmė pėr punėn tuaj tė mrekullueshme qė po e bėni si udhėheqės i Qeverisė dhe besojmė qė tė gjithė liderėt politik tė shqiptarėve tė ndjekin shembullin tuaj dhe luftėn tuaj tė pakompromis pėr mirėqenien e shqiptarėve.
URIME !
Prishtinė 26 qershor 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj
URIM me rastin e pėrvjetorit tė Lidhjes sė Prizrenit

Prishtinė 13 qershor 2014

Tė nderuar qytetarė tė Kosovės dhe shqiptarė kudo qė ndodheni Shfrytėzoj rastin qė nė emėr tė Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, tė ju uroj tė gjithėve ēlirimin e Kosovės nga okupimi 86 vjeqar sllav. Meritore pėr tė ardhur nė kėtė ditė, ėshtė sakrifica e brezave tė tėrė qė kulmoi me luftėn ēlirimtare tė UĒK-sė, gjakun e dėshmorėve, plagėt e invalidėve, pėrpjekjet sublime tė luftėtarėve dhe popullit tonė liridashės.
I gėzofshim tė gjithė sė bashku Ditėt e Qershorit, me shpresėn qė tė jemi sa mė parė tė bashkuar nė njė shtet, qė ėshtė dhe aspiratė e kahmotshme e kombit shqiptar qė nga Lidhja e Prizrenit. URIME !
Kryetari Smajl Elezaj
Organizata nėnshkruan memorandum me "GJELOSHI & PARTNERS"

Prishtinė 9 qershor 2014

OVL tė UĒK-sė ka nenshkruar memorandum me "GJELOSHI & PARTNERS", e cila eshte nje zyre juridike nga Zvicrra e specializuar ne sigurmet shoqerore ne Zvicerr. Kjo kompani, ndihmon ne rikthimin e parave te pensioneve zvicrrane per te gjithe bashkatdhetaret. Per Veteranet e Luftes, te cilet kane punuar ne Zvicerr, kjo kompani ne baze te memorandumit, ben 50% zbritje ne te gjitha sherbimet. Veteranet e interesuar, mund te pajisen me Vertetim ne Seline Qendrore.
Sherbimi i kesaj kompanie eshte gjithperfshires:
- Gjetja e numrit personal te sigurimeve shoqerore
- Gjetja e informatave se ku keni punuar dhe sa keni punuar (edhe nese i keni humbur dokumentet)
- Ekspertiza juridike nese ju i plotesoni kushtet per kthimin e kontributeve
- Kerkesa a keni para ne arken e pensionit
- Kerkesa per rikthimin e kontributeve
- Sigurimi se mjetet do paguhen ne konton tuaj personale bankare
- Raporti perfundimtar, ku pershkruhet situata juaj personale si dhe dergimi i dokumenteve origjinale
REAGIM

Prishtinė 29 maj 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, e indinjuar thellė me deklaratėn e Veton Surroit, nuk mund tė mos reagojė publikisht ndaj pėrpjekjeve pėr ta njollosur, shpėrfillur apo tjetėrsuar luftėn e lavdishme popullit shqiptar kundėr pushtuesit serb dhe bashkėpunėtorėve tė tyre si dhe rezultateve historike tė saj.
E kemi tė qartė se kėto pėrpjekje vijnė nga njerėz tė dyshimtė, tė dėshtuar e tė deklasuar politikisht, tė cilėt gjatė gjithė historisė sė re shqiptare gjithmonė kanė qenė nė anėn e gabuar dhe i kanė luftuar publikisht luftėtarėt e lirisė! Deklarata tė tilla shkojnė drejtpėrdrejt nė shėrbim tė luftės speciale e diplomatike qė po bėn Serbia nė pėrpjekjet e saj, qė duke mohuar UĒK-nė dhe karakterin e luftės sė saj , ta mohojė pavarėsinė e Kosovės!
Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, u njoh si e tillė nga NATO dhe bashkėsia ndėrkombėtare, e populli shqiptar nderon pėrjetė sakrificėn e Dėshmorėve dhe Luftėtarėve. Nė anėn tjetėr, OVL tė UĒK-sė, si pėrfaqėsuese e idealit tė luftės pėr liri e bashkim kombėtar, ėshtė anėtare e barabartė nė Konfederatėn Evropiane tė Veteranėve tė Luftės dhe nė Federatėn Botėrore tė Veteranėve. OVL tė UĒK-sė, me kėtė rast, falėnderon edhe njėherė institucionet e Kosovės, tė cilat, me miratimin e Ligjit pėr Veteranėt e UĒK-sė e sanksionuan edhe juridikisht karakterin ēlirimtar tė luftės sonė popullore.
Prishtinė 29 maj 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 22 maj 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ka mbajtur sot protestė nė QKUK, nė mbrojtje tė bashkluftėtarėve tė ZO tė Drenicės. Protesta ėshtė mbajtur nga ora 7 deri nė ora 14:30 dhe ka kaluar pa incidente.
OVL tė UĒK-sė ka pėrmbyllur protestėn pėr sot, por do tė vazhdojė tė jetė nė pėrcjellje tė situatės dhe do tė ju njoftojė me kohė pėr veprimet e mėtutjeshme. Falenderojmė tė gjithė protestuesit qė u bashkėngjitėn sot, nė mbrojtje tė vlerave tė luftės sė UĒK-sė.
Prishtinė 22 maj 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 21 maj 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, e shqetėsuar me vendimin e Gjykatės Themelore nė Mitrovicė, pėr transferimin e bashkėluftėtarėve tonė tė ZO e Drenicės, pėr paraburgim nė Burgun e Mitrovicės sė Veriut, gjatė ditės sė djeshme dhe tė sotme, ka bėrė tė gjitha pėrpjekjet qė tė anulohet vendimi nė fjalė.
Pasi qė ende nuk ka rezultat konkret dhe vendimi ka mbetur nė fuqi, ne ju bėjmė thirrje veteranėve tė luftės, qė nesėr me 22 maj 2014, nga ora 7 e mėngjesit, tė tubohen nė QKUK, pėr tė protestuar nė mbrojtje tė bashkluftėtarėve.
Duke konsideruar se ky vendim i Gjykatės Themelore tė Mitrovicės, e kanos sigurinė e Republikės sė Kosovės nė pėrgjithėsi dhe rrezikon jetėn e bashkluftėtarėve tonė nė veēanti, ne bėjmė thirrje tė gjithė mekanizmave vendorė e ndėrkombėtarė nė Kosovė, qė tė ndikojnė nė anulimin e kėtij vendimi.
Prishtinė 21 maj 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 20 maj 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ėshtė e shqetėsuar me vendimin e Gjykatės Themelore nė Mitrovicė, pėr transferimin e bashkėluftėtarėve tonė tė ZO e Drenicės, pėr paraburgim nė Burgun e Mitrovicės sė Veriut, burg i cili administrohet nga serbėt.
Ne konsiderojmė se nuk ka siguri tė mjaftueshme, e as trajtim njerėzor pėr bashkluftėtarėt tonė nė njė burg qė menaxhohet nga pjesėtarėt e strukturave tė Serbisė nė Kosovė.
Kjo padrejtėsi e radhės, ėshtė aplikim i standardeve tė dyfishta, pasi qė jemi dėshmitarė tė transferimit tė Oliver Ivanoviqit nga Prishtina nė Mitrovicė, kohė mė parė, me arsyetimin se nuk paska siguri pėr tė nė Prishtinė. E si mund tė ketė siguri pėr luftėtarėt e UĒK-sė nė Burgun e Mitrovicės.
Duke kėrkuar qė bashkluftėtarėt tonė tė mbrohen nė liri, nga ky proces i montuar, kėrkojmė qė Gjykata Themelore nė Mitrovicė, tė anulojė kėtė vendim tė gabuar dhe tendencioz.
Prishtinė 20 maj 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Smajl Elezaj u.d.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 15 maj 2014

Kėshilli Drejtues i OVL tė UĒK-sė, nė mbledhjen e mbajtur sot mė 15 maj 2014, miratoi dorėheqjen e kryetarit Muharrem Xhemajli, tė cilėn e ofroi para organit qė e ka zgjedhur.
KD i OVL UĒK-sė, e falėnderoi z. Xhemajli pėr punėt dhe angazhimet e deritanishme gjatė mandatit tė tij, nė mbrojtje tė vlerave tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe interesave tė veteranėve brenda e jashtė vendi, siē janė: anėtarėsimi me tė drejta tė plota nė Federatėn Botėrore tė Veteranėve; fillimi i verifikimit tė veteranėve tė luftės, miratimi i ligjit dhe shumė ēėshtje tė tjera qė kanė tė bėjnė drejtpėrdrejtė me pėrkujdesjen pėr veteranėt e familjet e tyre si nė ēėshtjen e banimit, rehabilitimit dhe shkollimit, duke i uruar suksese nė jetėn politike duke shpresuar se do t’i pėrfaqėsoj denjėsisht interest e veteranėve dhe ato kombėtare.
Kėshilli Drejtues njėzėri vendosi qė ushtrues detyre i kryetarit tė OVL tė UĒK-sė, tė jetė nėnkryetari i deritanishėm z. Smajl Elezaj, deri nė mbajtjen e zgjedhjeve brenda Organizatės.
URIM

Prishtinė 3 prill 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, uron tė gjithė bashkluftėtarėt pėr miratimin e Ligjit pėr Veteranėt e Luftės sė UĒK-sė.
Pas miratimit tė kėtij ligji, pozita shoqėrore dhe ekonomike e veteranėve tė luftės do tė pėrmirėsohet dukshėm, e me kėtė rast ne pėrgėzojmė bashkluftėtarėt pėr durimin dhe pjekurinė e kallzuar karshi proceseve tė paqes dhe shtetndėrtimit. Ne falenderojmė deputetėt qė votuan pėr miratimin e kėtij ligji dhe inkurajojmė tė gjithė deputetėt qė tė jenė nė mbrojtje tė vlerave tė shenjta tė luftės sė UĒK-sė. Qeverisė sė Kosovės i kėrkojmė qė tė punojė nė implementimin e kėtij ligji dhe e falenderojmė pėr kontributin e deritashėm.
Prishtinė 3 prill 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
KĖRKESĖ PUBLIKE

Prishtinė 27 mars 2014


-Kryesisė sė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės
-Kryetarit tė Kuvendit Dr.Jakup Krasniqi Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ka pėrcjell me vėmendje seancėn e sotme tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Me kėtė rast ne falenderojmė deputetėt tė cilėt kishin sot vullnetin qė tė miratojnė Projektligjin pėr Veteranėt e Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe ftojmė ata qė ishin kundėr qė tė reflektojnė pėr tė mirėn e atyre qė sakrifikuan mė sė shumti pėr lirinė e Kosovės.
Ne i rikujtojmė ata qė fal sakrificės sė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė, ata e gėzojnė lirinė dhe benificionet qė kanė.
Ne kėrkojmė nga Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, qė ta vendos si pikė tė parė nė rend tė ditės pėr seancėn e radhės, leximin e dytė tė Projektligjit pėr Veteranėt e Luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Nė rast se kėrkesa jonė nuk miratohet nga Kryesia e Kuvendit tė hėnėn me 31 mars 2014, dhe nėse ligji nuk futet nė rend tė ditės, qė nga ora 13:00 tė njėjtėn ditė veteranėt e luftės do tė fillojnė protestat.
Prishtinė 27 mars 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
KĖRKESĖ PUBLIKE

Prishtinė 23 mars 2014


-Kryesisė sė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės
-Kryetarit tė Kuvendit Dr.Jakup Krasniqi
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, kėrkon nga Kryesia e Kuvendit tė Kosovės, qė ta vendos nė rend tė ditės pėr seancėn e sė enjtes, leximin e dytė tė Projektligjit pėr Veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Konsiderojmė qė nuk ka asnjė arsyetim qė miratimi i kėtij projektligj tė shtyhet edhe mė tutje, pas parasysh pritjen mbi 14 vjeqare tė veteranėve. Veteranėt qė sot ndodhen nė gjendje tė mjerueshme ekonomike-sociale, gjendje qė shkaktoi dhe pasoja tė mėdha nė aspektin psikologjik, social e tė tjera, presin qė ligjvėnėsit mė nė fund tė kujdesen edhe pėr ta.
Veteranėt e luftės nuk janė pronė e asnjė partie politike, janė ata qė sakrifikuan mė sė shumti pėr lirinė e vendit, janė ata qė u bėn shembull i durimit dhe mirėkuptimit nė procesin e paqes dhe shtetndėrtimit. Pėr kėtė arsye, ne presim pėrkrahjen e tė gjithė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės pėr kėtė projektligj, qė ata tė bashkohen kur janė nė pyetje vlerat e luftės.
Prishtinė 23 mars 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 14 mars 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, me vėmendje ka pėrcjellur seancėn e djeshme tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės. Me kėtė rast ne pėrshėndesim vendimin e deputetevė tė Kuvendit, pėr miratimin nė parim tė Projektligjit pėr Veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, duke theksuar dhe njėherė qė ky ligj i shumėpritur, edhepse nuk plotėson tė gjitha nevojat dhe kėrkesat e veteranėve, ėshtė njė ligj i domosdoshėm pėr kėtė kategori meritore pėr lirinė e vendit.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, kėrkon nga komisionet e pėrhershme dhe ato funksionale, qė nė afat sa mė tė shpejt, tė bėjnė amandamentimin e nevojshėm, pėr ta dėrguar projektligjin nė lexim tė dytė. Ne si Organizatė, edhe mė tutje do japim kontributin tonė nė procedimin sa mė tė shpejt dhe nė miratimin e tij.
Ne kėrkojmė nga deputetėt e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, qė tė jenė tė unifikuar dhe tė dalin nga petku i tyre politik, kur ėshtė nė pyetje ligji pėr luftėn dhe veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Nuk mund tė mos shprehim irritimin tonė me mediumin publik RTK, qė ndėrpreu transmetimin direkt tė seancės nė tė dyja kanalet e saj, ende pa pėrfunduar votimi, duke pas parasysh qė kjo seancė e rėndėsishme ishte duke u pėrcjellur nga tė gjithė veteranėt.
Nė fund ne urojmė tė gjithė veteranėt e luftės pėr miratimin nė parim tė kėtij projektligji. Mirėkuptimi dhe durimi dinjitoz i veteranėve tė luftės gjatė kaq shumė viteve, duhet tė jetė shembull pėr gjithė shoqėrinė tonė, dhe shembull se si duhet dhėnė kontributi nė paqe dhe shtetndėrtim.
Prishtinė 14 mars 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
PROGRAMI I MANIFESTIMIT EPOPEJA E UĒK-sė

Prishtinė 5 mars 2014

Ora 11:00 - Ceremonia nė kazermėn Adem Jashari nė Prishtinė. Pėrfaqėsuesit e institucioneve dhe Organizatave tė Luftės vendosin kurorė tek obelisku nė kazermė
E enjte 6 mars 2014
Ora 10:00 - Homazhe nė Kompleksion Memorial nė Prekaz, dhe nė varreza e komplekse anembanė vendit
Ora 18:00 - Akademia solemne nė Sallėn e Kuqe nė Pallat tė Rinisė nė Prishtinė
E premte 7 mars 2014
Ora 17:45 - Ndezja e Zjarrit nė Prekaz
Ora 17:50 - Ndezja e zjarreve nė lokacione tė tjera
Ora 18:00 - Koncerti nė sheshin Adem Jashari nė Skėnderaj. Hapjen e bėn pėrfaqėsuesi i OVL tė UĒK-sė
FTOJMė FAMILJET E DėSHMORėVE, BASHKLUFTėTARėT DHE MBARė POPULLIN LIRIDASHėS, Qė Tė MARRIN PJESė Nė KėTO MANIFESTIME
Takimi me Kryetarin e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi

Prishtinė 21 shkurt 2014


Kryetari i Organizatės sė Veteranėve tė Luftės sė UĒK-ės, Muharrem Xhemajli dhe sekretari Faton Klinaku, takuan sot Kryetarin e Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, dr. Jakup Krasniqi. Temė e takimit ishte ēėshtja e Projektligjit pėr veteranėt e UĒK-sė, i cili tashmė ka hyrė nė procedurė tė Kuvendit tė Kosovės.
Z. Muharrem Xhemajli u angazhua pėr nevojėn e pėrshpejtimit tė dinamikės sė shqyrtimit tė kėtij Projektligji me rėndėsi tė veēantė, me anė tė tė cilėt do tė kontribuohet nė pėrmirėsimin e pozitės sė veteranėve, njė pjesė e tė cilėve jetojnė nė kushte tė rėnda sociale. Kryekuvendari Krasniqi tha se Projektligji tashmė ėshtė dorėzuar nė Kuvend, ndėrsa komisionet pėrkatėse do tė japin kontributin e tyre pėr shqyrtimin dhe aprovimin e tij sa mė tė shpejtuar nga ana e Kuvendit tė Kosovės.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 14 shkurt 2014

Kėshilli Drejtues i OVL tė UĒK-sė ėshtė takuar sot nė Prishtinė dhe ka diskutuar ēėshtjet nė vijim: Raporti i Kryesisė pėr tubimet tė cilat janė mbajtur me veteranėt nėpėr tė gjitha komunat; ligji i veteranėve tė luftės; verifikimi i veteranėve; draftstatuti i tribunalit pėr krimet e kryera nė vitet 1998-2000 (qė ka qarkulluar nė media); dhe pėr shėnimin e 17 shkurtit, pėrvjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės. Kėshilli Drejtues vendosi me sa vijon:
1.OVL tė UĒK-sė kėrkon nga Qeveria qė sa mė shpejt ta dėrgojė pėr miratim nė Kuvend projektligjin pėr veteranėt e luftės sė UĒK-sė.
2. OVL tė UĒK-sė kėrkon nga Qeveria qė pėr asnjė ēmim tė mos kėrkoj nga Bashkimi Evropian krijimin e ndonjė gjykate pėr krime lufte qė nuk ėshtė pjesė e sistemit gjyqėsor tė Kosovės . Ēdo tribunal qė do funksionojė jashtė gjyqėsorit tė Kosovės, do tė jetė i papranueshėm dhe denigrues pėr Shtetin e Kosovės. Duke pasur parasysh qė ne kemi kėrkuar vazhdimisht qė tė hiqet mandati ekzekutiv i EULEX-it sa i pėrket luftės sė UĒK-sė, krijimin e njė tribunali tė ri veteranėt do ta kundėrshtojnė me reagime tė ashpra dhe tė paparashikueshme, pėr tė cilat ne nuk do tė marim pėrgjegjėsi. Nėse ndonjė individ ka shkelur rregullat e luftės, atėherė me tė duhet tė merren gjykatat vendore.
3. OVL tė UĒK-sė njofton tė gjithė veteranėt e luftės, se nuk do tė marrim pjesė nė shėnimin e 6-vjetorit tė Pavarėsisė tė organizuar nga institucionet e Republikės sė Kosovės, nė shenjė pakėnaqėsie dhe revolte pėr padrejtėsitė qė po ju bėhen bashkluftėtarėve tonė dhe mbajtjes sė tyre prapa grilave bazuar nė procese tė montuara.
Prishtinė 14 shkurt 2014
Kėshilli Drejtues i OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
Pėrfundojnė takimet me veteranė

Prishtinė 13 shkurt 2014

Pas vendimit tė Kėshillit Drejtues tė OVL tė UĒK-sė me datė 21 dhjetor 2013, pėr takimet me veteranė, Kryesia e Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, nė zbatim tė kėtij vendimi nga 7 janari e deri mė 12 shkurt ka zhvilluar takimet me veteranė nė komunat vijuese: Besianė, Fushė Kosovė, Kastriot, Prishtinė, Lypjan, Artanė, Drenas, Klinė, Shtime, Pejė, Shtėrpcė, Prizren, Gjakovė, Dardanė, Deēan, Viti, Gjilan, Burim, Rahovec, Therandė, Malishevė, Kaēanik, Han tė Elezit, Skenderaj, Has, Sharr, Junik, Mitrovicė dhe Vushtrri. Me 12 shkurt u mbajt dhe takimi pėrmbyllės nė Ferizaj qė shėnon pėrfundimin e kėtij aktiviteti shumė me rėndėsi pėr veteranėt e luftės si dhe OVL tė UĒK-sė si organizatė pėrfaqėsuese e tyre.
OVL tė UĒK-sė, ka bashkėbiseduar dhe ėshtė njoftuar pėr sė afėrmi me problemet e veteranėve tė luftės, si dhe janė shkėmbyer ide pėr mėnyrat e zgjidhjes sė gjendjes aktuale ekonomiko-sociale tė veteranėve tė luftės, si dhe pėr shumė ēėshtje tė tjera me tė cilat preokupohen veteranėt.
Pjesėmarja nė takime ishte masive, e mbi tė gjitha veteranėt konfirmuan mbėshtetjen e tyre pa rezervė pėr organet drejtuese tė OVL tė UĒK-sė, nė veprimet e mėtutjeshme.
KOMUNIKATĖ

Prishtinė 6 shkurt 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, pėrshėndet vendimin e djeshėm tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės, pėr miratimin e projektligjit pėr veteranėt e luftės sė UĒK-sė. Ne jemi tė vetėdijshėm se ky ligj nuk do t’i plotėsojė tė gjitha nevojat dhe kėrkesat e veteranėve tė luftės sė UĒK-sė, por ėshtė me rėndėsi qė me kėtė ligj njihet lufta jonė ēlirimtare dhe kontributi i tė gjithė atyre qė morėn pjesė nė tė.
Benificionet qė parashihen nė kėtė ligj, janė shumė tė mirėseardhura dhe tė domosdoshme pėr trajtimin dinjitoz tė veteranėve tė luftės.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė iu bėn thirrje deputetėve tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, pa dallim tė bindjeve politike, qė tė jenė tė unifikuar kur ėshtė nė pyetje ligji pėr luftėn dhe veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Ne do tė vazhdojmė me agjendėn e pėrcaktuar nė dhjetor 2013, e gjithashtu do tė jemi nė monitorim tė gjithė procesit tė miratimit tė ligjit nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės.
Prishtinė 6 shkurt 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
KĖRKESĖ PUBLIKE

Prishtinė 30 janar 2014

Duke qenė gjithėherė nė pėrcjellje tė situatės dhe nė kėrkim tė zbardhjes sė vėrtetės, Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ka pėrcjellur me vėmendje emisionin Rubikon tė Adriatik Kelmendit, tė datės 29 janar 2014 nė KTV, me tė ftuarit z.Mehmet Loci, z.Fadil Kajtazi dhe z.Fatmir Ēallakaj.
Ne si Organizatė, i inkurajojmė dhe i pėrgėzojmė pėr gadishmėrinė dhe guximin e tyre pėr t’u deklaruar pėr njė ēėshtje kaq tė ndjeshme, e cila do tė duhej tė zbardhet sa mė shpejtė.
Ne kėrkojmė nga tė lartpėrmendurit por dhe nga tė gjithė ata qė kanė informacione tė argumentuara se kush ka punuar dhe kush ende punon pėr shėrbimet sekrete serbe, tė bėjnė publike emrat dhe pseudonimet, pėr hirė tė sqarimit tė kėsaj tė vėrtete tė hidhur tė popullit shqiptar. Sidomos, ne do ishim gjithmonė mirėnjohės, qė ta dijmė se kush janė 140 personat qė si pjesėtar tė kėtyre shėrbimeve, janė infiltruar nė Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės, me detyra tė ndryshme. Kjo do ta ndihmonte shumė, procesin e verifikimit tė veteranėve, invalidėve dhe Dėshmorėve tė Kombit, proces i cili po zhvillohet kėto ditė.
Gjithashtu, ne apelojmė tek institucionet e Kosovės, Qeveria dhe Parlamenti, qė tė fillojnė procesin e nxjerrjes sė ligjit pėr lustracion tė figurave publike. Ky ligj, i cili ėshtė i domosdoshėm pėr funksionalizimin e mirėfilltė tė institucioneve tė vendit, do ta mbyllte njėherė e pėrgjithmonė njė epokė tė errėt pėr popullin shqiptar.
Prishtinė 30 janar 2014
Kryesia e OVL tė UĒK-sė
Kryetari Muharrem Xhemajli
Reagim

Prishtinė 23 janar 2014

Jemi dėshmitarė se administrata ndėrkombėtare e instaluar nė Kosovė, me ēfarėdo emri qoftė ajo, qe njė dekadė vazhdimisht organizoi komplote kundėr Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
Janė dy dėme tė mėdha qė iu shkaktuan Kosovės me kėto procese: Goditja e elementit patriotik, nė mėnyrė qė tė shkelen vlerat mė tė shenjta tė kombit, duke u baltosur heronjtė, dėshmorėt e luftėtarėt; dhe e dyta, bėrja e Kosovės vend tė pasigurt dhe jostabil, gjendje qė nė njė shtet shkaktohet kur nuk zbatohet drejtėsia dhe kur politika pėrzihet nė ēėshtjet e gjyqėsorit.
Pėrveē qė vet administrata ndėrkombėtare zbatoi kėto praktika, ajo u pėrkujdes qė tė instalojė kėto edhe tek elementi vendor, nė media por edhe nė politikė e gjyqėsi.
Popujt krenohen me heronjt, dėshmorėt e luftėtarėt. Bashkėsia ndėrkombėtare nė Kosovė, po mbjellė njė frymė krejt tjetėr dhe jologjike: fyerjen dhe demonizimin e tyre. E tėrė kėtė, me qėllim tė instalimit tė mentalitetit inferior dhe nėnshtrues ndaj tyre.
Vazhdimi i paraburgimit tė bashkluftėtarėve tonė nga ZO e Drenicės, nuk ėshtė asgjė tjetėr, pėrpos vazhdimėsi e politikės kundėr vlerave tė luftės nga mekanizmat e bashkėsisė ndėrkombėtare nė vendin tonė, ku qartė tregohet se nuk respektohet ligji e as procedurat ligjore.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė me kohė e ka qartėsuar mendimin e vet pėr forcimin e institucioneve vendore dhe pėr mosvazhdimin e mandatit tė institucioneve ndėrkombėtare. Me kėtė rast ne bėjmė dhe njėherė thirrje qė shqiptarėt nė asnjė formė tė mos e shesin vetveten, duke u bėrė pjesė e kėtyre proceseve tė montuara, nė asnjė formė, nė asnjė mėnyrė dhe pėr asnjė ēmim.
Prishtinė 23 janar 2014 Kryesia e OVL tė UĒK-sė

Fillojnė takimet me veteranė

Prishtinė 13 janar 2014


Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, nė bazė tė vendimit tė Kėshillit Drejtues tė mbajtur me 21 dhjetor 2013, ka filluar takimet me veteranė anėmbanė Kosovės.
Prej 7 deri 11 janar 2014, janė mbajtur takimet nė Besianė, Fushė Kosovė, Kastriot, Prishtinė dhe Lypjan.
Takimet e radhės do tė mbahen sipas kėtij orari: 13 janar nė Artanė, 15 janar nė Drenas, 16 janar nė Klinė, 17 janar nė Shtime dhe 18 janar nė Pejė.
Nė takime, ku po marin pjesė njė numėr i madh i veteranėve, po bisedohet pėr problemet me tė cilat preokupohen veteranėt: verifikimi, ligji, gjendja e rėndė ekonomike sociale e tė tjera. Pėrveē njoftimit pėr se afėrmi me problemet e veteranėve, po diskutohet dhe pėr gjetjen e mėnyrave tė zgjidhjes sa mė tė shpejtė tė ketyre problemeve.
Reagim pėr debatin rreth fesė

Prishtinė 6 janar 2014

Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, ėshtė e shqetėsuar me debatin rreth fesė qė po ndodh kohėn e fundit nėpėr media e portale tė ndryshme. Ne konsiderojmė se nxitja e pėrēarjes fetare nė Kosovė, ėshtė e panevojshme dhe e papranueshme. Gjithashtu, ne kundėrshtojmė edhe pėrfshirjen e temės sė luftės ēlirimtare gjatė kėtij debati tė pakuptimtė.
Lufta ēlirimtare ka qenė e pastėr dhe nuk i ka diferencuar njerėzit ideologjikisht, por i gjithė populli liridashės i ka pasur dyert e hapura tė angazhohet pėr lirinė e Atdheut tė vet e bashkimin e trojeve, pa dallim feje apo ideologjie. Dėshmorėt e Kombit nuk mund tė pėrvetėsohen nga askush, ata nuk kanė qenė as tė feve e as partive tė ndryshme politike, por kanė qenė luftėtarė tė bashkimit tė trojeve shqiptare.
Duke ēmuar lartė kontributin e disa prijėsve fetarė nė luftėn ēlirimtare, ne kundėrshtojmė ashpėr sulmet qė ju bėhen komandantėve tė UĒK-sė siē ėshtė rasti me Komandatin e ZO tė Dukagjinit Gjeneral Ramush Haradinaj, nga persona tė panjohur dhe tė paditur, apo dhe nga tė tjerė qė kėtė e bėjnė me qėllim tė caktuar, e qė gjatė luftės nuk iu rreshtuan famėmadhes Ushtri Ēlirimtare tė Kosovės. Pėr opinionin ėshtė e ditur, se familja Haradinaj, ka qenė gjithėherė nė shėnjestėr tė pushtuesit, pasi qė nė vazhdimėsi ka punuar nė shėrbim tė interesave kombėtare. Pėr gjysėm lirinė qė e kemi sot, kjo familje ka dhėnė dy dėshmorė tė Kombit: Luanin dhe Shkelzenin.
Organizata e Veteranėve tė Luftės sė UĒK-sė, si pėrfaqėsuese e idealit tė luftės pėr liri, si pėrfaqėsuese e vlerave dhe bartėsve tė saj, bėn tė qartė se njė nga frytet e luftės ėshtė edhe liria e fesė, e cila ka luajtur rol tė madh nė unifikimin e popullit tonė, e asnjėherė rol pėrēarės. Kėrkojmė qė ky debat tė mbyllet, nė tė mirėn e interesave kombėtare, sepse shqiptarėt ende janė tė copėtuar e robėruar dhe ende nuk kanė realizuar aspiratat e tyre si komb.